Ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe – niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe instalowane w podłodze i zasilane wodą grzejną. Podłoga jest tu jednocześnie grzejnikiem. Jeśli ogrzewanie podłogowe tylko uzupełnia pracę innych grzejników – uzyskuje się wtedy efekt ciepłej podłogi. Powierzchnia podłogi osiąga maksymalnie wartość 29-35 st. C (wyższe temperatury tam, gdzie to wskazane, np. w łazience, w wybranych strefach pomieszczeń). Ogrzewanie podłogą było już znane w czasach antycznych jako typ hypokaustum.
Rury układane są najczęściej na dwa sposoby: w układzie ślimakowym i meandrowym – czasem z zagęszczeniem w strefie brzegowej (szczególnie pod oknami) lub z osobnym obwodem dla wybranych stref podłogi.
Montaż
Ogrzewanie Podłogowe
Instalację ogrzewania podłogowego rozpoczynamy w momencie, gdy ściany oraz sufit są otynkowane oraz zamontowane są drzwi i okna. Sprawdzamy czy wylewka betonowa jest sucha, a różnica w poziomie całej powierzchni nie przekracza 5 cm. Poziom podłogi musi uwzględniać grubość warstwy ogrzewania podłogowego (10-18 cm).

Miejsce instalacji szafki rozdzielaczowej wybieramy tak, aby była usytuowana centralnie w stosunku do pomieszczeń, które ma obsługiwać oraz powinna być w miejscu łatwo dostępnym. Jako wyposażenie niezbędne do optymalnego funkcjonowania kolektor powinien być zaopatrzony w osprzęt regulacyjny.

Mocujemy taśmę do ścian w taki sposób, aby powstał cokolik sięgający do powierzchni stropu. Ważne jest przy tym, aby izolacja miała charakter ciągły w celu uniknięcia pojawienia się mostków termicznych.

Płytami pokrywamy całą powierzchnię pomieszczenia, rozpoczynając od jednego z narożników. Układając płyty dosuwamy je do taśmy brzegowej, dociskamy taśmę do ściany i wywijamy folię taśmy na styropian. Płyty możemy połączyć dodatkowo taśmą klejącą, co ułatwi ich utrzymanie w pierwotnie ułożonym kształcie. Do ogrzewania podłogowego należy stosować styropian co najmniej klasy EPS-100.

Szczeliny dylatacyjne wykonujemy w wypadku powierzchni powyżej 40m2. Mają one na celu zabezpieczenie podłogi przed naprężeniami powstającymi podczas nagrzewania i rozszerzania się jastrychu. Rury przechodzące przez szczelinę dylatacyjną zabezpieczamy izolacją lub peszlem na odcinku 40-50 cm. Szczeliny powinny obejmować także warstwę wykończeniową posadzki.
Układanie przewodów należy zacząć od kolektora doprowadzającego i ukształtować obwody tak, jak zostało ustalone w projekcie, ze specjalnym uwzględnieniem typu układu oraz rozstawu między przewodami. Podłączamy rurę do rozdzielacza za pomocą adaptera CM90, a następnie rozpoczynamy układanie przewodów. Rury przymocowujemy do styropianu za pomocą spinek. W trakcie wykonywania łuków należy unikać zbytniego skręcania przewodów i przestrzegać minimalnego promienia gięcia.

Odbiór instalacji ogrzewania podłogowego ma na celu sprawdzenie prawidłowości wykonania i wykazania ewentualnych przecieków przed ostatecznym przykryciem jastrychem. Odbiór instalacji obejmuje oględziny wzrokowe oraz próbę szczelności.

Wylewka betonowa powinna być uszlachetniona specjalnym płynem plastyfikującym, dozowanym według instrukcji tuż przed zalaniem.