Na czym polega jej fenomen i dlaczego stanowi jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania budynków? Pompa ciepła to urządzenie, które korzysta z zasobów naturalnych, czyli tzw. odnawialnych źródeł energii:
Warto podkreślić, że pojęcie ciepła jest w przypadku pomp ciepła rozumiane nieco inaczej niż w potocznym znaczeniu. Na przykład temperatury wód gruntowych utrzymujące się na poziomie od +8 do +12°C trudno uznać obiektywnie za wysokie i wystarczające do ogrzania domu. Jednak pompa ciepła, wykorzystując pewne naturalne zjawiska fizyczne, potrafi „przekształcić” zimno w ciepło (i odwrotnie), zużywając przy tym stosunkowo mało energii elektrycznej.
Oczywiście im mniejsza amplituda między temperaturą wody, gruntu czy powietrza a pożądaną temperaturą wewnątrz pomieszczeń, tym mniej energii elektrycznej zużywa pompa.
Pompy ciepła dzieli się na rodzaje ze względu na tzw. źródło dolne (miejsce, skąd pozyskiwana jest energia) oraz źródło górne (medium grzewcze w systemie ogrzewania budynku). Biorąc pod uwagę źródło dolne, wyróżniamy pompy ciepła:
Jeśli weźmiemy pod uwagę również źródło górne, wyróżniamy pompy ciepła typu grunt-woda, gdzie górnym źródłem jest instalacja wodna (typowa podłogówka, ogrzewanie ścienne i sufitowe, a także odpowiednie grzejniki), woda-woda, powietrze-woda i powietrze-powietrze (zamiast typowej instalacji centralnego ogrzewania montowane są systemy nadmuchowe).
Masz pytania lub
potrzebujesz doradztwa?